Блог
Пчелен прашец за нашето здраве
За да съхраним здравето и работоспособността си, на нас са ни необходими 22 аминокиселини. От тях, 14 могат да бъдат синтезирани в организма, а 8, наречени незаменими се внасят с храната. Пчелният прашец (нарича се още полен) е единствената известна храна, която съдържа 22-те аминокиселини.
Високата калоричност от 246 Kcal на 100 грама (за сравнение при пчелния мед е 310 Kcal на 100 грама) се дължи на едната трета глюкоза и фруктоза в състава на прашеца, които се съдържат в нектара.
Прости и сложни белтъчини обуславят до 20% от теглото на прашеца. Видовете белтъци, които се съдържат в него достигат до 100 на брой. Прашецът има състав, подобен на печлното млечице. Той съдържа много пролин и хидроксипролин, и много други незаменими аминокиселини, които не могат да се синтезират в човешкия организъм. Единственият начин е да се набавят с храната. Други вещества, влизащи в състава му са целулоза и целулозоподобни, лигниноподобни, ензими, липиди, каротиноиди, флавоноиди, микроелементи, витамини от група В, С, А, D, E, рутин и капиляроукрепващ ефект и растежен фактор, алкохоли, алдехиди, естери, киселини, кетони. Рутинът укрепва кръвните клетки, намалява кървенето, подобрява коагулацията, действа укрепващо на сърцето, нормализира високото кръвно налягане чрез въздействие върху кръвния поток.
Пчелният прашец е най-богатият на хранителни вещества продукт от всички останали произвеждани от медоносните пчели. Той представлява прекрасен източник на протеини, въглехидрати, витамини, минерали, аминокиселини, хормони, ензими, които помагат да израстне и да се поддържа един здрав организъм.
Прашецът също така е богат на лецитин, който нормализира мастната обмяна и по този начин подпомага нормализирането на теглото.
Приложението на печелния прашец е показано при:
- алергични състояния
- анемия
- астма
- нарушено кръвообразуване
- слабост на капилярната стена
- хронична умора
- стимулант на имунната система
- импотенция
- безплодие
- бъбречни заболявания
- менопауза
- болести на простатата
- язвена болест
- мултиплена (множествена) склероза.