Блог
Кога и за какво се пие комбуча?
В книгата си "Kombucha Rediscovered" Клаус Кауфман препоръчва 150-250 мл комбуча 30 минути преди всяко хранене, както и същото количество непосредствено след ставане от сън – за засилване на метаболизма. Спортистите харесват комбуча като възстановителна и зареждаща напитка след тренировка.
Най-доброто време за прием на комбуча зависи от целите, които си поставяме и как тялото ни реагира на напитката. Ето няколко съвета за прием на домашна комбуча в различните части на деня:
Сутрин (на празен стомах)
Комбуча може да се приема сутрин за енергийно презареждане и подпомагане на храносмилателната система. Пробиотиците в напитката стимулират храносмилането и подпомагат здравето на червата. Важно е обаче да се започне с малко количество (половин чаша), тъй като на празен стомах тя може да е твърде кисела за някои хора.
По време или след хранене
Ако комбучата се пие по време на хранене, тя може да помогне за храносмилането, особено ако имаш по-тежки храни. Киселините и ензимите в комбучата подпомагат разграждането на храната.
Следобед (като енергийно презареждане)
Комбучата съдържа малко количество кофеин (заради чая, от който е направена), така че е подходяща за следобедно събуждане, когато енергията започне да спада.
Вечер
Някои хора я избягват вечер поради кофеина и съдържанието на органични киселини, които могат да стимулират храносмилането и да нарушат съня. Ако си чувствителен към тези компоненти, по-добре е да не я приемаш късно.
Важно е да експериментирате и да наблюдавате как се чувствате след прием, за да намерите най-доброто време за самите вас.
Снимка: Комбуча гъба - симбиотична култура от бактерии и дрожди (SCOBY), предоставена от Gut2be
В онлайн магазина на Gut2be ще откриете както готови комбуча напитки с 6 страхотни вкуса - касис, малина, праскова, колаген, синя спирулина и ябълка с бурбонска ванилия, така и комбуча гъба (SKOBY) на цена от 25 лв. (октомври 2024 г.) А рецептата за приготвяне на свежа и здравословна домашна комбуча е ТУК.
Припомняме какво е комбуча
Комбуча е ферментирала напитка, приготвена чрез комбиниране на черен или зелен чай със захар и симбиотична култура от бактерии и дрожди (SCOBY).
За какво се пие комбуча?
Напитката комбуча е популярна заради следните (предполагаеми) ползи за здравето:
1. Подпомага храносмилането Комбуча съдържа пробиотици, които се образуват по време на ферментацията. Те могат да подпомогнат поддържането на здравословен баланс на чревната флора и да улеснят храносмилането. 2. Укрепва имунната система Благодарение на пробиотиците и антиоксидантите в комбучата, тя може да подпомогне имунната система. Здравата чревна флора е свързана с по-добра имунна функция. 3. Детоксикация на организма Комбуча съдържа глюкуронова киселина, която може да подпомогне черния дроб в процеса на изчистване на токсините от тялото. Някои изследвания също сочат, че тя съдържа ензими и киселини, които насърчават детоксикацията. 4. Антиоксидантно действие Напитката е богата на антиоксиданти, особено ако е приготвена от зелен чай. Те помагат на организма да се бори със свободните радикали и могат да намалят оксидативния стрес, който води до увреждане на клетките. 5. Подобрява енергията Комбуча съдържа малко количество кофеин и желязо, които могат да повишат енергийните нива. Процесът на ферментация освобождава желязо от чая, което стимулира производството на хемоглобин и подобрява транспорта на кислород в тялото. 6. Поддържа здравето на сърцето Има данни, че комбуча може да помогне за понижаване на нивата на холестерол и триглицериди, което е полезно за здравето на сърцето. Антиоксидантите в напитката също подпомагат защитата на сърцето. 7. Регулира нивата на кръвната захар Приготвена от зелен чай, комбуча може да помогне за подобряване на инсулиновата чувствителност и намаляване на кръвната захар, което е полезно за хора с диабет или с риск от развитие на диабет. 8. Антимикробно действие Някои проучвания показват, че комбуча има антимикробни свойства благодарение на киселините, които се образуват по време на ферментацията, като оцетна киселина. Те могат да помогнат за борба с нежелани патогени в организма. Важно е да се има предвид: Прекомерното пиене на комбуча може да доведе до стомашно разстройство поради високата киселинност на напитката. Домашно приготвената комбуча може да носи риск от замърсяване, затова е важно да се спазват стриктни хигиенни стандарти. Комбуча е популярен избор за хора, които търсят по-естествени и ферментирали напитки, но както всяка добавка или храна, тя трябва да се консумира умерено.